Żródło ciepła to powietrze atmosferyczne
(zewnętrzne lub wentylacyjne)
Pobraną energię przekazuje do wodnej instalacji grzewczej
Możliwy montaż w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym

Powietrzne pompy monoblok

Pompy ciepła powietrze/woda typu monoblok składają się z jednej jednostki zewnętrznej. Tam właśnie znajdziemy wszystkie podzespoły układu chłodniczego, takie jak wentylator, sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny czy parownik. Z pompy monoblok wychodzą rury przekazujące ciepło do budynku.

Największą zaletą tego urządzenia jest fabryczne wykonanie układu chłodniczego, które dzięki temu jest „hermetycznie zamknięte" i nie trzeba wykonywać jego okresowych kontroli szczelności. Dodatkowo powietrzne pompy monoblok mają małą pojemność instalacji chłodniczej i można ją zainstalować bez uprawnień chłodniczych.

Wadą tego typu pomp jest konieczność ich zabezpieczenia przed zamarzaniem wody w wymienniku. Może tak się zdarzyć gdy zimą zaniknie zasilanie elektryczne. By się przed tym zabezpieczyć warto wyposażyć pompę w dodatkowe zawory spustowe, które spuszczą wodę z pompy ciepła i zewnętrznej części instalacji wodnej. Innym dobrym rozwiązaniem jest montaż akumulatora UPS lub agregatu prądotwórczego, który podtrzyma działanie pompy ciepła podczas braku prądu. Alternatywnie warto rozważyć także wykonanie po stronie wodnej przyłącznej instalacji glikolowej, która spełnia warunki dla niskich temperatur lub wykonanie instalacji zewnętrznej instalacji wodnej z rur preizolowanych.

Powietrzne pompy split

Pompa ciepła powietrze/woda typu split to jednostka zewnętrzna (czyli agregat) wyposażona w parownik, sprężarkę i zawór rozprężny. Drugim elementem jest jednostka wewnętrzna ze skraplaczem i pompą obiegową układu grzewczego, która może być także wyposażona w grzałkę elektryczną wspomagającą urządzenie w trakcie bardzo niskich temperatur.

Obie jednostki (zewnętrzna i wewnętrzna) połączone są instalacją transportującą gaz chłodniczy. Z tego powodu montaż takiego układu możliwy jest tylko przez instalatora z uprawnieniami potwierdzonymi certyfikatem. W przeciwieństwie do pompy ciepła typu monoblok, instalacja nie jest wykonana fabrycznie i nie podlega pod definicję hermetycznie zamkniętej, także zgodnie z ustawą F-gazową, pompy typu split podlegają rejestracji w CRO (Centralnym Rejestrze Operatorów) jeżeli ich zawartość czynnika chłodniczego przekracza 5 ton ekwiwalentu CO2.

Dla przykładu: dla czynnika R410A 5 ton ekwiwalentu CO2 odpowiada ilości 2,40 kg czynnika. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła typu split o takiej ilości czynnika R410A już podlega rejestracji. Użytkownik takiej pompy jest również zobowiązany do regularnych kontroli szczelności układu, który łączy jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi, ponieważ może wykonać to tylko certyfikowany serwisant.

Istotną zaletą pompy ciepła typu split jest wodna instalacja hydrauliczna znajdująca się wewnątrz budynku, dzięki której nie zamarznie nam woda w wymienniku.

 

SCHEMATY ,FILMY

Montaż

Zapewniamy profesjonalny montaż
Panasonic
NIBE

Galeria